Maminka dostává demenci / Alzheimera
Stupeň závislosti na péči 2-4
O nemoci
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u seniorů. Senioři mohou trpět i tzv. stařeckou demencí (nebo jinými typy) bez toho, aniž by jim byla diagnostikována Alzheimerova choroba, je to ale spíše menšina případů seniorů s demencí. Hlavní rozdíl je v rychlosti rozpadu nervových buněk, které je u Alzheimera mnohem rychlejší a masivnější, zatímco u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku.
Jak Alzheimerer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné. Senior má mj. problém s pamětí, myšlením, plánováním budoucích činností, se slovním vyjadřováním. Mění se jeho osobnost. Postupně se stává zcela závislým na péči druhé osoby. Pacienti s Alzheimerem jsou přímo ohroženi na životě, protože nedokážou dodržovat správnou životosprávu - nejí pravidelně ani nepijí, za to mívají potřebu hodně chodit, čímž se snadno vyčerpají, zhroutí se anebo zraní. Proto je dohled další osoby nutný.
Lze pečovat doma? Jaké jsou další možnosti?
O maminku můžete pečovat doma. Díky příspěvku na péči získáte prostředky, z kterých můžete hradit pečovatelskou službu nebo osobní asistenci.
Důležité je, nebýt na péčí sám, zapojit širší rodinu, oslovit služby. Každý z rodiny se může zapojit - někdo zajistí nákupy, jiný může přispět finančně, nebo je schopný vyhledávat potřebné informace na internetu. Důležité správně rozvrhnout síly. Na péči o seniora s Alzheimerem/ demencí nemůže být pouze jeden další člověk zcela sám.
Pečovatelská služba
Pečovatelská služba je realizována v domácnosti klienta v předem domluveném čase. Jedna pečovatelka navštěvuje během dne více klientů, pomáhá při činnostech, které sami nezvládnou (hygiena, nákupy, zajištění stravy apod.), zprostředkovává kontakt se společenským prostředím apod.
Osobní asistence
Osobní asistence je služba více individuální, asistent pečuje zpravidla o jednu osobu. Náplň práce je obdobná jako u pečovatelské služby. Pomáhá s chodem domácnosti, klienta aktivizuje. Může ho doprovázet i mimo jeho bydliště. Pomáhá při obstarávání osobních záležitostí, uplatňování práv apod.
Denní stacionář
Je možné využít nabídku denního stacionáře, kde péče pokryje pracovní dobu pečujícího nebo umožní odpočinek, zařízení osobních věcí.
Týdenní stacionář
Existují i týdenní stacionáře, jejichž provoz bývá zpravidla od pondělí ráno do pátku odpoledne.
Klientům je v těchto stacionářích poskytnuta dopomoc a péče při osobní hygieně, příjmu potravy a sebeobsluze, aktivizace, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím apod. Týdenní pobyty jsou spojené s ubytováním.
Další možností úlevy během náročné péče je odlehčovací služba (pobytová), kterou lze využít v rozsahu až 3 měsíce ročně. Pečující v této době odpočívá, jede na dovolenou, do lázní, absolvuje operaci apod.
Domov se zvláštním režimem
Ne každý může pečovat o osobu blízkou. Pro tyto situace je zde domov se zvláštním režimem. Jedná se o sociální pobytovou službu určenou osobám s demencí, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc druhé osoby při každodenních úkonech.
V asociovaných spolcích seniorů pod hlavičkou APEOS žijí i lidé s demencí nebo diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou. Pro přijetí se posuzuje individuální stav dotyčného, jestli je schopný zvládnout život v kolektivu a zda budou asistenti péči, kteří v daném spolku působí péči zvládat.
Postarat se o rodiče, ano...ale
Chystáte se o někoho pečovat? Hodí se znát pár zákonů
Co jsou odlehčovací služby a kdy je využít
Sociální šetření k přiznání příspěvku na péči
Oba rodiče už nejsou schopní se o sebe postarat
Maminka dostává demenci / Alzheimera
V jakém případě zvolit hospic?
Kdo může disponovat s příspěvkem na péči
Kdy je dobré zažádat o příspěvek na péči
Na začátku a na konci je to stejné
Když odejde celoživotní partner